Jakie problemy może stwarzać instalacja wodna w mieszkaniu?

Instalacja wodna w mieszkaniu może sprawiać niemałe problemy konsekwentnie zakłócając spokój domownikom. Awarie wywołane przez nią potrafią być wyjątkowo uciążliwe, problemem nie są przy tym wyłącznie ewentualne straty, ale i to, że woda jest jednym z najważniejszych mediów, z którymi mamy do czynienia w naszych domach.

Listę irytujących problemów otwiera kapiący kran, który przyczynia się do tego, że w lokalu zużywa się przesadnie wiele wody. W skrajnych przypadkach może być to strata nawet pięciu tysięcy litrów wody rocznie, z całą pewnością więc nie możemy utrzymywać, że mamy do czynienia z mało istotnym problemem. Na szczęście, w zdecydowanej większości przypadków, z usterką możemy poradzić sobie samodzielnie, rozwiązaniem okazuje się bowiem wymiana uszczelki, a w skrajnym przypadku także całego kranu. Zawsze możemy zdecydować się na kontakt z fachowcem, który pomoże nam ocenić, czy i inne elementy instalacji nie grożą, w bliższej lub dalszej przyszłości, podobnymi awariami. Niestety, bardzo często okazuje się, że za wilgoć w szafce zlokalizowanej pod zlewem albo grzyb na ścianie, nie odpowiada wcale nasza własna instalacja wodna.

Niesprawna lub uszkodzona instalacja wodna może być problemem dotyczącym części wspólnej nieruchomości zwłaszcza, że nieszczelne rury i rozregulowany system, którego zadaniem jest dostarczanie wody do poszczególnych lokali to zjawiska, które nie są zaskakujące. Warto więc pamiętać, że wówczas, gdy wadliwie działa instalacja wodna funkcjonująca w części wspólnej nieruchomości, a my poniesiemy szkody z tego tytułu, mamy podstawy do tego, aby domagać się odszkodowania czy to od zarządcy budynku, czy to od administracji. Niekiedy okazuje się zresztą, że zarówno nasza troska, jak i wysiłki zarządcy budynku nie zdają się na wiele, problemy sprawiają bowiem lokale znajdujące się nad naszym mieszkaniem. O instalację nie musi dbać przecież sąsiad z góry, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że brzemienne w skutki może być nawet jego jednodniowe zaniedbanie. Zazwyczaj dowodem na to są zacieki pojawiające się na naszym suficie, bywa jednak i tak, że woda zaczyna przedostawać się do naszego mieszkania.

Powiązane artykuły

Nasz partner

Renomowana Firma zajmująca się od wielu lat zarządzaniem nieruchomościami